15. týden těhotenství: Co se děje s vámi a vaším miminkem?
- Vývoj miminka v 15. týdnu
- Změny v těle maminky
- Časté příznaky a obtíže
- Pohyb plodu: První vjemy?
- Význam kyseliny listové
- Prenatální screening
- Zdravá strava pro dva
- Doporučené pohybové aktivity
- Cestování v 15. týdnu
- Sex v těhotenství
- Psychika a emoce
- Konzultace s lékařem
- Tipy pro tatínky
- Příprava na porod
- Užitečné rady a informace
Vývoj miminka v 15. týdnu
Váš drobeček už je velký jako pořádný pomeranč a váží okolo 70 gramů. Pomalu mu začíná růst kůže, i když je zatím průsvitná a tenká. Na hlavičce se mu začínají tvořit první vlásky a na prstících se objevují nehty. Jeho nožičky jsou už delší než ručičky a miminko je aktivně používá k prokopávání se plodovou vodou. Možná už cítíte jeho pohyby, ale pokud ne, nezoufejte. Každá maminka to vnímá jinak a některé ženy ucítí pohyby až později. Srdíčko vašeho miminka bije dvakrát rychleji než to vaše a pumpuje krev do celého tělíčka. Ledviny už produkují moč a játra plní důležitou funkci v krvetvorbě. V tomto týdnu se také vyvíjí chuťové pohárky a miminko tak začíná vnímat chutě plodové vody, kterou polyká.
Změny v těle maminky
Vstupujete do 15. týdne těhotenství, což znamená, že jste ve 4. měsíci a v druhém trimestru. Vaše děťátko se už pilně hýbe, i když to ještě necítíte. Vaše tělo se neustále mění,
Časté příznaky a obtíže
V 15. týdnu těhotenství se vaše děloha zvětšuje a s ní i vaše bříško. Možná už cítíte, jak se vaše tělo mění a přizpůsobuje rostoucímu miminku. S tím přichází i řada běžných těhotenských příznaků. Mnoho žen v tomto období pociťuje zvýšenou energii a ústup ranních nevolností. Stále častěji se ale můžete setkat s bolestí zad, zejména v kříži, způsobenou uvolňováním vazů a změnou těžiště. Zvýšený objem krve v těle může vést k častějšímu krvácení z nosu a také k zácpě. Změny hormonálních hladin mohou způsobovat výkyvy nálad, citlivost prsou a otoky kotníků a chodidel. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin a zdravou stravu, která vám pomůže zvládat tyto příznaky. Pokud vás cokoli znepokojuje, neváhejte se obrátit na svého lékaře.
Pohyb plodu: První vjemy?
Vstupujete do 15. týdne těhotenství a vaše děťátko se uvnitř vás čím dál více hýbe. Zatím je ale maličké, váží okolo 70 gramů a měří asi 10 centimetrů, takže jeho pohyby jsou velmi jemné. Mnoho žen je v tomto týdnu těhotenství nepociťuje. Pokud jste těhotná poprvé, je pravděpodobnější, že pohyby svého dítěte rozpoznáte později, zhruba mezi 18. a 22. týdnem. Ženy, které už těhotenství zažily, mívají citlivější dělohu a pohyby svého dítěte tak poznají dříve.
Pohyby plodu v 15. týdnu těhotenství bývají přirovnávány k třepotavým pohybům motýlích křídel, bublinkám v limonádě nebo vlnám v moři. Nepociťujete-li pohyby plodu v 15. týdnu, není třeba se znepokojovat. Každé těhotenství je jedinečné a vnímání pohybů plodu se liší žena od ženy. Důležité je sledovat celkový vývoj těhotenství a chodit na pravidelné kontroly k lékaři.
Význam kyseliny listové
Kyselina listová je v těhotenství naprosto zásadní, a to obzvlášť v prvním trimestru, kam spadá i 15. týden. V tomto období se intenzivně vyvíjí nervová soustava miminka, a právě kyselina listová hraje klíčovou roli v dělení buněk a tvorbě DNA. Její dostatečný příjem snižuje riziko vzniku defektů neurální trubice, jako je například spina bifida (rozštěp páteře).
Vlastnost | 15. týden těhotenství |
---|---|
Délka plodu | cca 9-11 cm |
Váha plodu | cca 50-70 gramů |
Ačkoliv se může zdát, že v 15. týdnu už je na doplňování kyseliny listové pozdě, opak je pravdou. Její potřeba s rostoucím miminkem stále stoupá a důležitá je po celé těhotenství. Kromě zdravého vývoje miminka má kyselina listová pozitivní vliv i na maminku. Pomáhá předcházet chudokrevnosti, která je v těhotenství častá, a přispívá k celkové vitalitě a dobré náladě.
Prenatální screening
V 15. týdnu těhotenství se některé nastávající maminky rozhodují pro prenatální screening. Ten slouží k odhalení případných vrozených vad plodu. Mezi 15. a 20. týdnem těhotenství se obvykle provádí tzv. tripple test, což je krevní test, který vyhodnocuje hladinu určitých hormonů v krvi matky. Výsledky testu spolu s dalšími faktory, jako je věk matky a týden těhotenství, slouží k výpočtu rizika Downova syndromu a dalších chromozomálních abnormalit. Je důležité si uvědomit, že screeningové testy nejsou diagnostické. To znamená, že pokud je výsledek testu pozitivní, neznamená to automaticky, že se dítě narodí s vrozenou vadou. V takovém případě se doporučují další, přesnější vyšetření, jako je amniocentéza nebo odběr choriových klků. Rozhodnutí o prenatálním screeningu je vždy na budoucích rodičích. Je důležité zvážit všechna pro a proti a poradit se se svým gynekologem.
Zdravá strava pro dva
Patnáctý týden těhotenství je pro mnohé nastávající maminky obdobím, kdy se začínají cítit lépe. Ranní nevolnosti obvykle ustupují a energie se vrací. To je ideální čas zaměřit se na zdravou stravu, která podpoří jak váš organismus, tak i zdravý vývoj vašeho miminka. V tomto období těhotenství vaše děťátko rychle roste a vyvíjí se mu kostra, proto je důležitý dostatečný příjem vápníku. Doporučená denní dávka vápníku v těhotenství je 1000 mg. Vápník najdete v mléčných výrobcích, sardinkách, mandlích, brokolici a listové zelenině.
Nezapomínejte ani na železo, které je důležité pro tvorbu červených krvinek a přenos kyslíku k miminku. Železo se vstřebává lépe s vitamínem C, proto jezte potraviny bohaté na železo (červené maso, listová zelenina, luštěniny) společně s potravinami bohatými na vitamín C (citrusové plody, paprika, rajčata). Kyselina listová je nezbytná pro správný vývoj nervové soustavy miminka. Najdete ji v listové zelenině, luštěninách, avokádu a celozrnných výrobcích.
Důležitý je i dostatečný příjem bílkovin, které jsou stavebními kameny buněk. Bílkoviny najdete v mase, rybách, vejcích, mléčných výrobcích a luštěninách. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim. Vhodné jsou voda, neslazené čaje a ovocné šťávy ředěné vodou. Vyhýbejte se alkoholu, cigaretám a nadměrnému množství kofeinu. Strava by měla být pestrá, vyvážená a měla by obsahovat dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, libového masa a mléčných výrobků. Pokud si nejste jistá, poraďte se o svém jídelníčku se svým lékařem nebo nutričním terapeutem.
Doporučené pohybové aktivity
V 15. týdnu těhotenství se už vaše těhotenské bříško pravděpodobně začíná pěkně zakulacovat a vy se cítíte plná energie. To je ideální čas zařadit do svého programu pravidelné pohybové aktivity, pokud jste tak ještě neučinily. Cvičení v těhotenství má mnoho benefitů, jak pro vás, tak pro vaše miminko. Pomáhá udržovat zdravou váhu, zlepšuje náladu a spánek, posiluje svaly a připravuje tělo na porod.
Mezi vhodné aktivity v 15. týdnu těhotenství patří především:
chůze
plavání
těhotenská jóga
pilates pro těhotné
cvičení v teplé vodě
jízda na stacionárním kole
Před zahájením jakéhokoli cvičení se vždy poraďte se svým lékařem, aby posoudil vaše individuální potřeby a zdravotní stav. Obecně se doporučuje cvičit alespoň 30 minut denně, alespoň 3krát týdně. Důležité je naslouchat svému tělu a necvičit do vyčerpání. Pokud pocítíte jakoukoli bolest, ihned přestaňte a odpočiňte si.
Nezapomínejte na dostatečnou hydrataci během cvičení a zvolte si pohodlné oblečení, které vám nebude bránit v pohybu. Cvičení v těhotenství by pro vás mělo být především radostí, ne stresem.
Patnáctý týden. Miminko roste jako z vody a já s ním. Cítím se krásná, silná a plná energie. Je to neuvěřitelný pocit, nosit v sobě nový život.
Hana Macháčková
Cestování v 15. týdnu
Vstupujete do druhého trimestru a s ním přichází i více energie a chuti do života. Možná se cítíte lépe a ranní nevolnosti jsou pryč. To je skvělá zpráva, protože právě teď je ideální čas na cestování! Pokud plánujete dovolenou, 15. týden těhotenství je ideální doba.
Před cestou se ale vždy poraďte se svým lékařem. Zkontroluje váš zdravotní stav a poradí vám, zda je pro vás cestování bezpečné. Nezapomeňte si s sebou vzít těhotenskou průkazku a důležité kontakty.
Při výběru destinace zvažte délku a náročnost cesty. Dlouhé lety můžou být únavné, proto zvolte kratší vzdálenosti. Vyhněte se exotickým zemím s nízkým hygienickým standardem a raději dejte přednost destinacím s dostupnou lékařskou péčí.
Ať už se chystáte k moři nebo na hory, nezapomínejte na pohodlí. Volte volnější oblečení a pohodlné boty. Nezapomeňte na opalovací krém, pokrývku hlavy a dostatek tekutin. Cestujte s rozvahou a dopřejte si dostatek odpočinku.
Sex v těhotenství
OmloPsychika a emoce
V 15. týdnu těhotenství se hladina hormonů stále mění, což může mít vliv na vaše emoce. Můžete se cítit více citlivá, náladová a snadno se rozplakat. Nebojte se, je to naprosto normální. Vaše tělo prochází obrovskými změnami a vaše psychika se s tím vyrovnává. Je důležité, abyste si dopřála dostatek odpočinku, relaxace a zdravé stravy. Snažte se trávit čas s blízkými a sdílet s nimi své pocity. Pokud máte pocit, že se vaše emoce stávají nezvladatelné, nebojte se vyhledat pomoc psychologa nebo terapeuta.
V tomto období se také můžete cítit více propojená se svým děťátkem. Můžete si všímat jeho pohybů a začít si s ním budovat pouto. Mluvte na bříško, zpívejte mu písničky nebo mu čtěte pohádky. Váš hlas ho uklidňuje a posiluje váš vzájemný vztah. Nezapomeňte také na partnera. Sdílejte s ním své pocity a zapojte ho do péče o miminko. Společně se připravujte na jeho příchod a užívejte si toto krásné období.
Konzultace s lékařem
Vstupujete do druhého trimestru a vaše těhotenství je čím dál tím zřetelnější. Možná už cítíte pohyby vašeho děťátka, které se odborně nazývají "akcelerace". Ne každá žena je vnímá stejně brzy, záleží na mnoha faktorech, jako je uložení placenty nebo vaše tělesná konstituce. Pokud pohyby necítíte, není třeba se znepokojovat, brzy je jistě ucítíte. Během kontroly u vašeho gynekologa se s ním podělte o všechny vaše pocity a dotazy. Můžete se zeptat na výsledky screeningových testů z prvního trimestru, které by již měly být k dispozici. Nebojte se zeptat na cokoliv, co vás v souvislosti s těhotenstvím napadne. Lékař je tu od toho, aby vám vše srozumitelně vysvětlil a pomohl vám prožít toto krásné období co nejpohodlněji.
Tipy pro tatínky
Váš podíl na těhotenství je teď důležitější než kdy jindy. Vaše partnerka prochází obdobím velkých hormonálních změn, které s sebou přinášejí emocionální výkyvy a změny nálad. Buďte k ní trpělivý a chápavý. Snažte se ji co nejvíce podporovat a dopřávejte jí pocit bezpečí a lásky. V 15. týdnu těhotenství se už bříško vaší partnerky začíná rýsovat. Můžete si s ní užívat první pohyby vašeho miminka. Zapojte se do příprav na jeho příchod. Můžete s partnerkou vybírat kočárek, postýlku nebo oblečení. Společné plánování vám pomůže se sblížit a posílí to váš vztah. Nezapomínejte na to, že i vy procházíte náročným obdobím. Mluvte se svou partnerkou o svých pocitech a obavách. Sdílení vám pomůže překonat případné těžkosti.
Příprava na porod
V 15. týdnu těhotenství se vaše děťátko dále vyvíjí a roste. Začíná se vám pomalu rýsovat bříško a vy se cítíte více těhotná. Možná už jste začala přemýšlet o přípravě na porod. Není na to brzy, naopak, teď je ideální čas začít se informovat o různých možnostech a vybrat si tu nejvhodnější pro vás.
Můžete se přihlásit do kurzů předporodní přípravy. Ty obvykle začínají ve třetím trimestru a dozvíte se v nich vše důležité o průběhu porodu, dýchání, úlevě od bolesti a péči o novorozence. Mnoho kurzů také nabízí cvičení pro těhotné, která vám pomohou posílit svaly a připravit tělo na porod.
Důležité je také promluvit si se svým partnerem o jeho roli u porodu a o tom, jakou podporu od něj očekáváte. Můžete si společně projít informace o porodu, vybrat porodnici a sepsat porodní plán. Nezapomeňte, že porod je individuální zážitek a neexistuje žádný správný nebo špatný způsob, jak ho zvládnout. Důležité je cítit se informovaná, připravená a v bezpečí.
Užitečné rady a informace
V 15. týdnu těhotenství se vaše děťátko vyvíjí mílovými kroky. Jeho ouška jsou již vyvinutá a může vnímat zvuky z vašeho těla i zvenčí. Jeho nožičky jsou již delší než ručičky a kosti se začínají zpevňovat. Možná cítíte, jak se vaše tělo mění, a to jak fyzicky, tak i emocionálně. Vaše děloha se zvětšuje a s ní i vaše bříško. Můžete pociťovat větší únavu a změny nálad. Nebojte se, je to naprosto normální. Dopřejte si dostatek odpočinku, zdravě se stravujte a pijte dostatek tekutin. Pokud máte jakékoli otázky nebo obavy, neváhejte se obrátit na svého lékaře. Těhotenství je úžasná cesta a každý týden přináší nové a vzrušující změny. Užijte si ji naplno!
Publikováno: 09. 07. 2024
Kategorie: zdraví