Bolí vás nárt? Co s tím!

Nárt

Co je to nárt?

Nárt je horní část chodidla, která spojuje kotník s prsty. Tvoří ho soustava kostí, šlach, vazů a svalů, které dohromady umožňují ohýbání chodidla nahoru a dolů. Díky tomu můžeme chodit, běhat, skákat a provádět další pohybové aktivity. Nárt hraje důležitou roli v rovnováze a stabilitě těla.

Bolest nártu může být způsobena různými faktory, jako jsou úrazy, přetížení, záněty nebo deformity. Mezi běžné problémy patří podvrtnutí, zlomeniny, natažení šlach, plantární fasciitida a vbočený palec. Léčba se liší v závislosti na příčině a závažnosti problému a může zahrnovat klidový režim, léky, fyzioterapii nebo v některých případech i chirurgický zákrok.

Anatomie nártu

Náš nárt, neboli tarsus, je fascinující a komplexní struktura, která hraje klíčovou roli v naší schopnosti chodit a stát. Nachází se mezi kostí holenní a lýtkovou a kostmi nártu a skládá se ze sedmi kostí uspořádaných do dvou řad. Zadní řadu tvoří kost hlezenní (talus) a kost patní (calcaneus), zatímco přední řadu tvoří kost loďkovitá (navicular), kost krychlová (cuboid) a tři kosti klínové (cuneiform). Tyto kosti jsou vzájemně propojeny složitou sítí vazů, které zajišťují stabilitu a zároveň umožňují pohyb. Svaly na noze se upínají na kosti nártu a umožňují nám ohýbat, natahovat a rotovat chodidlem. Kromě kostí a vazů obsahuje nárt také nervy a cévy, které zajišťují jeho inervaci a prokrvení.

Časté problémy s nártem

Bolest nártu může mít různé příčiny. Mezi časté problémy patří:

Podvrtnutí: Dochází k natažení nebo natržení vazů v nártu, obvykle při otočení kotníku. Projevuje se bolestí, otokem a modřinami.

Zánět šlach: Přetížení nebo opakované pohyby mohou vést k zánětu šlach v nártu. Typické jsou bolesti při pohybu a tlak na šlachy.

Plochá noha: Snížená klenba nohy může způsobovat přetížení nártu a bolest.

Stresové zlomeniny: Drobné zlomeniny kostí v nártu vznikají opakovaným přetížením, často u sportovců. Projevují se postupně se zhoršující bolestí.

Nervové problémy: Tlak na nervy v nártu, například v důsledku těsné obuvi, může způsobovat brnění, necitlivost nebo bolest.

V případě bolesti nártu je důležité vyhledat lékaře, který určí příčinu a doporučí vhodnou léčbu.

Prevence bolesti nártu

Bolest nártu dokáže potrápit a znepříjemnit každodenní aktivity. Naštěstí existuje několik tipů, jak bolesti předcházet. Základem je výběr správné obuvi. Ta by měla být dostatečně široká v oblasti prstů a neměla by tlačit na nárt. Důležitá je i dobrá podpora klenby nožní. Pokud máte ploché nohy nebo vysoký nárt, zvažte použití ortopedických vložek do bot.

Nezapomínejte na pravidelné protahování nohou a kotníků. Jednoduché cviky, jako kroužení kotníky a protahování lýtkových svalů, zlepší flexibilitu a cirkulaci krve. Před sportem se vždy důkladně zahřejte a po sportovní aktivitě dopřejte svým nohám odpočinek.

Dbejte na zdravou tělesnou hmotnost, protože nadváha a obezita představují pro vaše nohy zvýšenou zátěž. Dodržujte pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály, které jsou důležité pro zdraví kostí a kloubů.

Cviky pro zdravý nárt

Zdravý nárt je základ pro bezbolestnou chůzi a stabilitu celého těla. Pokud máte sedavé zaměstnání nebo naopak trávíte hodně času na nohou, věnujte svým chodidlům pár minut denně a posilte je jednoduchými cviky. Pro začátek zkuste kroužení kotníky na obě strany, protažení nártu tlakem ruky směrem dolů a následné zvedání špiček a paty s oporou o zem. Skvělým cvikem je i sbírání drobných předmětů ze země pomocí prstů u nohou. Pro posílení svalů klenby stoupněte na špičky a vydržte několik sekund. Opakujte 10-15krát v několika sériích. Pravidelným cvičením zlepšíte flexibilitu a sílu svalů, čímž předejdete bolesti a zraněním. Nezapomínejte na pohodlnou obuv s dobrou podporou klenby, která vašim nohám dopřeje potřebný komfort.

Kdy navštívit lékaře?

Je důležité si uvědomit, že tento text nenahrazuje lékařskou pomoc. Pokud máte zdravotní potíže, vždy se poraďte s odborníkem.

Někdy je těžké rozpoznat, kdy je čas vyhledat lékařskou pomoc. Obecně byste měli navštívit lékaře, pokud máte přetrvávající nebo zhoršující se příznaky, jako je horečka, nevysvětlitelná bolest, závažné poranění, silné krvácení nebo potíže s dýcháním.

Také byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte obavy o své zdraví nebo si nejste jisti, co máte dělat. Včasná lékařská pomoc může často zabránit zhoršení stavu a urychlit zotavení. Nebojte se zeptat na radu, vaše zdraví je na prvním místě.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Radka Bártová

Tagy: nárt | část nohy mezi kotníkem a kolenem