Kvasinková infekce? Zbavte se jí!

Co Na Kvasinkovou Infekci

Příznaky kvasinkové infekce

Kvasinková infekce, často označovaná jako vaginální kandidóza, se projevuje řadou nepříjemných symptomů. Mezi nejčastější patří svědění a pálení v oblasti pochvy a vulvy. Může se objevit i bělavý, hrudkovitý výtok, připomínající tvaroh. Pohlavní styk a močení mohou být bolestivé. Vnější genitálie mohou být zarudlé a oteklé. V některých případech se na sliznici pochvy objevují drobné trhlinky. Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, je důležité navštívit lékaře, který potvrdí diagnózu a doporučí vhodnou léčbu.

Příčiny vaginální mykózy

Vaginální mykóza, často nazývaná kvasinková infekce, je běžný zdravotní problém, který postihuje mnoho žen. Její příčinou je přemnožení kvasinky Candida albicans v pochvě. Normálně se Candida vyskytuje v pochvě v malém množství a nezpůsobuje žádné potíže. Různé faktory však mohou narušit přirozenou rovnováhu vaginální mikroflóry a vést k jejímu přemnožení. Mezi nejčastější příčiny patří užívání antibiotik, která ničí prospěšné bakterie v pochvě, hormonální změny během menstruačního cyklu, těhotenství nebo menopauzy, oslabený imunitní systém, cukrovka, nevhodné oblečení a spodní prádlo ze syntetických materiálů, které zadržují vlhkost, a nadměrné používání vaginálních sprch a parfemovaných hygienických produktů, které narušují přirozené pH pochvy.

Léčba: volně prodejné léky

Pro zmírnění příznaků nachlazení, chřipky a alergie je k dispozici široká škála volně prodejných léků. Mezi ně patří:

Léky proti bolesti a horečce: Paracetamol (Paralen) a ibuprofen (Ibalgin) účinně snižují horečku a mírní bolest hlavy, svalů a kloubů.

Dekongestanty: Spreje a tablety s obsahem xylometazolinu nebo pseudoefedrinu uvolňují ucpaný nos a usnadňují dýchání.

Antihistaminika: Cetirizin (Zyrtec) a loratadin (Claritine) blokují účinky histaminu, čímž zmírňují kýchání, rýmu a svědění očí.

Antitusika: Léky s obsahem dextrometorfanu nebo kodeinu potlačují kašel.

Mukolytika: Ambroxol (Mucosolvan) a bromhexin (Bisolvon) ředí hlen a usnadňují jeho vykašlávání.

Před užitím jakéhokoli volně prodejného léku si vždy pečlivě přečtěte příbalový leták a řiďte se doporučeným dávkováním. Pokud si nejste jisti výběrem vhodného léku, poraďte se s lékárníkem.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se u vás objeví příznaky, jako je horečka, kašel, bolest v krku, dušnost nebo ztráta chuti či čichu, je důležité co nejdříve kontaktovat lékaře. Stejně tak byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud se vaše příznaky zhoršují nebo pokud máte obavy o své zdraví.

Lékař vám může pomoci s diagnostikou vašeho stavu a doporučit vám nejvhodnější léčbu. Včasná diagnóza a léčba jsou důležité pro zmírnění příznaků a prevenci komplikací.

Nezapomeňte, že je vždy lepší být opatrný a v případě pochybností se poradit s lékařem.

Prevence kvasinkových infekcí

Kvasinkové infekce, ať už se jedná o vaginální mykózy nebo kožní projevy, dokáží potrápit. Dobrá zpráva je, že existuje řada způsobů, jak jim předcházet. Základem je udržování zdravé vaginální mikroflóry. Vyhněte se nadměrnému používání parfemovaných mýdel a sprchových gelů v intimních partiích. Po sportu nebo koupání se převlékněte do suchého oblečení, vlhké prostředí kvasinkám svědčí. Důležitá je také strava. Omezte cukry, které kvasinky milují, a zařaďte do jídelníčku jogurty s živými kulturami. Pokud trpíte na opakované infekce, poraďte se s lékařem o preventivním užívání antimykotických léků. Nezapomínejte, že prevence je vždy snazší než léčba!

Publikováno: 16. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Veronika Bělková

Tagy: co na kvasinkovou infekci