Poznáváte se? Skvrny na kůži obrázky radí, co s nimi

Typy kožních skvrn

Existuje mnoho různých typů kožních skvrn, které se liší barvou, tvarem, velikostí a příčinou. Některé jsou neškodné, zatímco jiné mohou signalizovat závažnější zdravotní problém. Pro správnou diagnostiku a léčbu je důležité znát rozdíly mezi nimi. Obrázky a vizuální návody vám mohou pomoci s identifikací typu skvrny na kůži.

Pigmentové skvrny

Pihy (Ephelides): Malé, ploché, hnědé skvrny, které se objevují na slunci exponovaných oblastech, jako je obličej, paže a ramena. Jsou častější u lidí se světlou pletí a nejsou nebezpečné.

Sluneční skvrny (Lentigo solaris): Větší, tmavší a ostře ohraničené skvrny než pihy. Objevují se také v důsledku slunečního záření a jsou častější u starších lidí. I když nejsou nebezpečné, mohou být kosmeticky rušivé.

Melasma: Hnědé nebo šedohnědé skvrny, které se objevují na obličeji, zejména na čele, tvářích a bradě. Jsou častější u žen, zejména během těhotenství a při užívání hormonální antikoncepce.

Mateřská znaménka (Nevus pigmentosus): Mohou být plochá nebo vystouplá, světle hnědá až tmavě hnědá, kulatá nebo oválná. Většina mateřských znamének je neškodná, ale některá se mohou změnit v rakovinu kůže.

Cévní skvrny

Hemangiomy: Červené nebo fialové skvrny způsobené abnormálním shlukem krevních cév. Mohou být přítomny při narození nebo se objevit později. Většina hemangiomů je neškodná a časem sama vymizí.

Naevus flammeus (Oheň v krbu): Plochá, růžová nebo červená skvrna, která se obvykle nachází na obličeji nebo krku. Je způsobena rozšířenými krevními cévami a je přítomna od narození.

Teleangiektázie (Metličky): Malé, červené nebo fialové žilky, které se objevují na nohou, obličeji a jiných částech těla. Jsou způsobeny oslabenými stěnami krevních cév a nejsou nebezpečné.

Jiné kožní skvrny

Vitiligo: Ztráta pigmentu v kůži, která způsobuje bílé skvrny. Příčina vitiliga není známa, ale předpokládá se, že se jedná o autoimunitní onemocnění.

Akutní a chronický ekzém: Červené, svědivé a suché skvrny na kůži. Existuje mnoho různých typů ekzémů, které mohou být způsobeny genetickými faktory, alergiemi nebo dráždivými látkami.

Lupénka: Červené, šupinaté skvrny na kůži, které jsou způsobeny nadměrnou produkcí kožních buněk. Lupénka je chronické onemocnění, které nelze vyléčit, ale existují léky, které mohou zmírnit příznaky.

Pamatujte, že toto je pouze obecný přehled a nenahrazuje lékařskou diagnózu. Pokud máte obavy o skvrnu na kůži, vždy se poraďte s dermatologem.

Příčiny vzniku skvrn

Skvrny na kůži, ať už jsou světlé, tmavé, suché nebo naopak mokvající, můžou mít spoustu různých příčin. Často jsou neškodné a samy zmizí, jindy ale můžou signalizovat i závažnější zdravotní problém. Pojďme se podívat na ty nejčastější viníky.

Jednou z nejběžnějších příčin jsou pigmentové skvrny, které vznikají nadměrnou tvorbou melaninu. Může za ně slunění bez ochrany, hormonální změny v těhotenství nebo prostě jen stárnutí. Dalším viníkem bývá akné, které po sobě může zanechat drobné jizvičky a pigmentové skvrny.

Někdy můžou být na vině i kožní infekce, jako jsou plísňové infekce nebo impetigo. Ty se projevují svědivými, zarudlými skvrnami, které se můžou olupovat nebo mokvat. Alergická reakce na kosmetiku, potraviny nebo léky se může projevit jako kopřivka – svědivé, zarudlé pupínky a skvrny.

Některé skvrny můžou být i příznakem autoimunitních onemocnění, jako je vitiligo nebo lupénka. V těchto případech imunitní systém napadá kožní buňky, což vede ke vzniku světlých nebo naopak zarudlých a šupinatých skvrn.

Pokud si všimnete jakýchkoli neobvyklých skvrn na kůži, které nemizí, svědí, bolí nebo se zvětšují, je vždycky lepší se poradit s dermatologem. Ten dokáže určit příčinu a doporučit vhodnou léčbu.

Diagnostika kožních problémů

Diagnostika kožních problémů, jako jsou skvrny na kůži, často začíná vizuální prohlídkou. Dermatolog pečlivě prozkoumá postiženou oblast a zaznamená si důležité detaily, jako je barva, tvar, velikost, textura a umístění skvrn. K přesnějšímu posouzení může použít dermatoskop, což je speciální lupa s osvětlením, která umožňuje detailnější pohled na kůži.

Vizuální návod s obrázky skvrn na kůži může být užitečným nástrojem pro pacienty, kteří chtějí lépe porozumět svému stavu. Je však důležité si uvědomit, že tyto obrázky slouží pouze pro ilustraci a nenahrazují odbornou lékařskou pomoc. Samodiagnostika kožních problémů se nedoporučuje, protože mnoho kožních onemocnění má podobné příznaky.

Pokud si všimnete jakýchkoli neobvyklých skvrn na kůži, je důležité navštívit dermatologa. Ten provede důkladnou diagnostiku a doporučí vám nejvhodnější léčbu.

Léčba a domácí péče

Léčba kožních skvrn se liší v závislosti na příčině. Vždy je vhodné konzultovat stav s dermatologem pro správnou diagnózu a léčebný plán. Níže uvádíme obecné informace o léčbě a domácí péči, ale nenahrazují odbornou lékařskou pomoc.

Pro běžné pigmentové skvrny, jako jsou sluneční skvrny nebo melasma, existuje několik možností léčby:

Topické krémy: Krémy s obsahem hydrochinonu, retinoidů, kyseliny kojové nebo azelaové kyseliny mohou pomoci zesvětlit pigmentaci.

Chemický peeling: Odstranění vrchní vrstvy kůže chemickým roztokem může redukovat viditelnost skvrn.

Laserová terapie: Různé typy laserů cílí na melanin v pigmentových skvrnách a rozkládají ho.

Intenzivní pulzní světlo (IPL): Podobně jako laser, IPL vysílá pulzy světla, které ničí pigmentové buňky.

Pro skvrny způsobené kožními onemocněními, jako je ekzém nebo akné, se léčba zaměřuje na základní stav.

Domácí péče:

Ochrana před sluncem: Používejte opalovací krém s SPF 30 a více denně, i v zamračených dnech.

Hydratace: Udržujte pokožku hydratovanou pomocí hydratačního krému.

Vyhněte se dráždivým látkám: Nepoužívejte agresivní mýdla a kosmetiku, která by mohla podráždit pokožku.

Zdravá strava: Strava bohatá na ovoce, zeleninu a antioxidanty může podpořit zdraví pokožky.

Pamatujte, že obrázky a vizuální návody na internetu nemohou nahradit konzultaci s dermatologem. Pokud máte obavy o své kožní skvrny, vyhledejte odbornou pomoc.

Prevence a ochrana kůže

Skvrny na kůži můžou být někdy frustrující. Než ale propadnete panice, pamatujte, že ne všechny skvrny jsou důvodem k obavám. Pro začátek je dobré se s nimi seznámit. Na internetu najdete spoustu obrázků a vizuálních návodů, které vám pomůžou určit typ skvrny. Pamatujte ale, že nic nenahradí konzultaci s dermatologem. Ten dokáže přesně určit příčinu a doporučit vhodnou léčbu.

Prevence je klíčová. Chraňte se před sluncem. UV záření je jedním z hlavních viníků pigmentových skvrn a předčasného stárnutí kůže. Používejte opalovací krém s vysokým SPF, a to i v zimě a ve městě. Nezapomínejte na klobouk a sluneční brýle. Důležitá je také správná hygiena. Pravidelně se sprchujte a používejte jemné mycí prostředky, které vaši pokožku nevysušují. Hydratace je základ. Suchá kůže je náchylnější k podráždění a vzniku skvrn. Pravidelně používejte hydratační krém, a to i na obličej. Zdravý životní styl se projeví i na vaší kůži. Jezte vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu a antioxidanty. Dostatečně pijte, ideálně čistou vodu. Vyhýbejte se kouření a omezte alkohol.

Publikováno: 30. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Veronika Bělková

Tagy: skvrny na kůži obrázky | vizuální návod