Trápí vás zarostlý nehet? Zbavte se bolesti!
Zarostlý nehet: Bolestivý problém
Zarostlý nehet, odborně nazývaný unguis incarnatus, představuje běžný a bolestivý stav, kdy okraj nehtu, nejčastěji na palci u nohy, zarůstá do okolní kůže. To způsobuje zánět, zarudnutí, otok a nepříjemnou bolest, která se zhoršuje tlakem obuvi. Mezi nejčastější příčiny patří nesprávné stříhání nehtů, těsná obuv, genetické predispozice nebo poranění. V počátečních fázích lze zarostlý nehet léčit domácími prostředky, jako jsou teplé koupele nohou a dezinfekce. V pokročilejších případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může doporučit antibiotickou mast, odstranění zarostlé části nehtu nebo v závažných případech chirurgický zákrok. Prevence zarostlého nehtu zahrnuje správné stříhání nehtů do rovna, nošení pohodlné obuvi a udržování nohou v čistotě a suchu.
Příčiny zarůstání nehtů
Zarůstání nehtů, odborně onychokryptóza, trápí mnoho lidí. Příčin, proč nehty zarůstají, je hned několik a často se na problému podílí kombinace faktorů. Mezi nejčastější viníky patří nesprávné stříhání nehtů. Příliš krátké ostříhání, zejména do obloučku, vytváří ideální podmínky pro zarůstání. Těsná obuv, ať už se jedná o úzké boty nebo ponožky, tlačí na nehty a nutí je růst do stran.
Další příčinou může být dědičnost. Pokud vaši rodiče trpěli zarůstáním nehtů, je pravděpodobnější, že se s tímto problémem setkáte i vy. Také některá onemocnění, jako je cukrovka nebo poruchy štítné žlázy, mohou zvyšovat riziko zarůstání nehtů. V neposlední řadě hraje roli i hygiena. Nedostatečná hygiena nohou a vlhké prostředí podporují množení bakterií a plísní, které mohou stav zhoršovat.
Typické příznaky a komplikace
Mezi typické příznaky patří horečka, kašel, bolest v krku, rýma, dušnost, únava a bolest svalů. U některých pacientů se mohou objevit i trávicí potíže, jako je nevolnost, zvracení nebo průjem. Komplikace jsou spíše vzácné, ale mohou zahrnovat zápal plic, zánět srdečního svalu, zánět mozku nebo meningitidu. Riziko komplikací je vyšší u starších osob, malých dětí a lidí s oslabeným imunitním systémem. Pokud se u vás objeví jakékoli závažné příznaky, jako je vysoká horečka, silná bolest na hrudi nebo potíže s dýcháním, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Domácí léčba a tipy
Pokud se potýkáte s mírnými zdravotními obtížemi, existuje řada domácích prostředků a tipů, které vám mohou přinést úlevu, než se obrátíte na lékaře. Důležitá je hydratace – pijte dostatek vody, bylinkových čajů nebo neslazených ovocných šťáv. K odpočinku a zmírnění bolesti hlavy pomáhá klidné a tmavé prostředí.
Při nachlazení zkuste inhalaci slané vody nebo eukalyptového oleje. Bolest v krku zklidní kloktání slané vody nebo teplého nápoje s medem a citronem. Proti kašli pomáhá cibulový sirup nebo teplé mléko s medem.
Nezapomeňte, že domácí léčba nenahrazuje lékařskou péči. Pokud se vaše příznaky zhorší nebo přetrvávají déle než několik dní, vyhledejte lékaře.
Kdy navštívit lékaře
Pokud se u vás objeví příznaky jako horečka, kašel, bolest v krku, dušnost, únava nebo ztráta chuti a čichu, je důležité co nejdříve kontaktovat svého lékaře. Stejně tak byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud se vaše příznaky zhoršují nebo se u vás objeví nové příznaky. Včasná diagnóza a léčba je klíčová pro zvládnutí nemoci a prevenci komplikací. Nepodceňujte příznaky a v případě pochybností se vždy poraďte s odborníkem.
Prevence zarostlých nehtů
Zarůstání nehtů je častý a bolestivý problém, kterému se ale dá naštěstí často předejít. Základem je správné stříhání nehtů. Vždy je stříhejte rovně a nenechávejte je příliš krátké, obzvlášť v rozích. Příliš těsná obuv a ponožky mohou tlačit na nehty a zvyšovat riziko zarůstání. Volte proto raději prodyšnou obuv a ponožky z přírodních materiálů, které dopřejí vašim nohám dostatek prostoru. Pokud máte sklony k pocení nohou, používejte antiperspiranty a ponožky měňte alespoň dvakrát denně. Pravidelná hygiena je klíčová. Nohy si myjte každý den teplou vodou a mýdlem a důkladně je osušte, a to i mezi prsty. Po sportu nebo jiné fyzické aktivitě věnujte svým nohám zvýšenou pozornost. V případě, že trpíte cukrovkou nebo jiným onemocněním, které ovlivňuje prokrvení nebo citlivost nohou, je prevence zarůstání nehtů obzvlášť důležitá. Pravidelně své nohy kontrolujte a všímejte si jakýchkoli změn.
Publikováno: 22. 06. 2024
Kategorie: zdraví