Entizol: Co to je a jak se používá?
Entisol - definice a charakteristika
Entizoly patří mezi půdy, které se vyznačují jen velmi slabým vývojem půdního profilu. Jde o mladé půdy, které typicky najdeme tam, kde působí silná eroze nebo sedimentace, případně na místech s čerstvě obnaženým podložím. V celém profilu mají entizoly docela jednotnou strukturu a barvu, protože jim chybí výrazné půdní horizonty. Kvůli nízkému obsahu organických látek a živin nejsou entizoly tak úrodné jako jiné půdy. I když nejsou zrovna ideální pro pěstování plodin, mají v přírodě svůj význam. Třeba jako domov pro rostliny a živočichy, které se těmto specifickým podmínkám přizpůsobily. V naší zemi se entizoly vyskytují jen místy, hlavně v horách, podél řek a na plochách, kde došlo k narušení půdního krytu.
Vznik a výskyt entisolů
Entizoly jsou mladé půdy, které se teprve začínají vyvíjet a nemají ještě vytvořené typické půdní vrstvy. Najdeme je hlavně tam, kde příroda nedávno odkryla nový povrch - třeba u řek, kde se hromadí nánosy, na písečných přesypech, na místech s kamennými sutěmi nebo tam, kde ustoupily ledovce. S entizoly se můžeme setkat prakticky všude na světě, bez ohledu na podnebí. Hlavní důvod, proč jsou tyto půdy tak málo vyvinuté, je jednoduchý - prostě neměly dost času. Buď je odplavuje eroze, nebo se na ně pořád navrství nový materiál, případně jim v rozvoji brání jiné přírodní procesy. Když se na to podíváme z praktického hlediska, entizoly nejsou moc vhodné pro pěstování plodin. Jejich nevyvinutá struktura a špatné fyzikální vlastnosti by vyžadovaly rozsáhlé úpravy, aby se na nich dalo něco vypěstovat.
Vlastnost | Entizol | Kambizol (pro srovnání) |
---|---|---|
Horizont A | Slabě vyvinutý nebo chybí | Dobře vyvinutý, bohatý na humus |
Horizont B | Nevyvinutý nebo jen slabě naznačený | Jasně vyvinutý, s akumulací jílu, oxidů železa a hliníku |
Obsah organické hmoty | Nízký | Střední až vysoký |
Vodní režim | Proměnlivý, často s nedostatkem vody | Dobře zadržuje vodu |
Vhodnost pro zemědělství | Omezená, vyžaduje intenzivní hnojení a zavlažování | V obecnosti dobrá |
Vlastnosti půdního typu entisol
Entizoly jsou takové mladé půdy, které se teprve rodí a vyvíjejí. Jde vlastně o půdy v plenkách, které najdeme tam, kde příroda teprve začíná tvořit nový povrch - třeba u říčních naplavenin, na místech sesuvů nebo tam, kde ustoupily ledovce. Tyto půdy jsou zatím tak nezralé, že v nich nenajdeme typické půdní vrstvy. Obsahují jen málo živin a jejich charakter hodně závisí na původní hornině, ze které vznikají. S entizoly se můžeme setkat všude na světě, bez ohledu na podnebí. Kvůli jejich nedostatečnému vývoji a nízké úrodnosti nejsou moc použitelné pro pěstování plodin, pokud je napřed nezlepšíme - třeba přidáním kompostu nebo upravením zavlažování.
Podtypy entisolů a jejich rozdělení
Entizoly jsou mladé půdy, které se vyskytují v různých podobách. Jejich rozdělení do skupin vychází z toho, jak se postupně vyvíjejí a jak na ně působí okolní prostředí. Mezi hlavní typy patří:
Aquenty jsou půdy nasáklé vodou, které najdeme hlavně tam, kde je blízko povrchu spodní voda.
Psammenty obsahují převážně písek a voda jimi snadno protéká.
Fluventy vznikají tam, kde řeky ukládají nánosy, typicky v údolích a na říčních terasách.
Každý typ entizolu má v přírodě svůj význam. Třeba psammenty, kterými dobře prosakuje voda, se hodí pro rostliny, co potřebují hodně vzduchu v půdě. Fluventy jsou zase plné živin, takže na nich dobře rostou zemědělské plodiny. Když chceme s půdou dobře hospodařit a chránit ji, musíme rozumět tomu, jak se jednotlivé typy entizolů liší a jak fungují.
Význam a využití entisolů
Entizoly patří mezi nejméně vyvinuté půdy, které najdeme v přírodě. Tvoří se hlavně tam, kde působí eroze nebo kde se ukládají nové vrstvy půdy. Jejich největší slabinou je, že obsahují málo humusu a živin, takže na nich moc věcí neroste. Když chce někdo na takové půdě hospodařit, musí do ní přidat hodně hnojiva a organického materiálu. I přesto se ale najdou místa, kde se entizoly využívají - třeba pro pěstování nenáročných rostlin nebo jako pastviny pro dobytek. V přírodě mají entizoly svůj význam - jsou první půdou, na které se uchytí rostliny, a pomáhají tak vytvářet nové ekosystémy. Pro vědce jsou zajímavé tím, že z nich můžou vyčíst, jak se utvářela krajina. Proto je důležité tyto půdy chránit - jsou součástí přírodní rozmanitosti a pomáhají udržovat zdravé životní prostředí.
Eroze a degradace entisolů
Mladé půdy, kterým říkáme entizoly, jsou pořádně citlivé na poškození a odplavování. Je to tím, že nemají pořádně vyvinutou strukturu a chybí jim dostatek organických látek, takže je může snadno odnést voda nebo odvát vítr. Když v půdě nejsou pevné hrudky, nemá se tam co držet pohromadě a všechno se to prostě rozpadne a odnese pryč. Tím přicházíme o tu nejcennější vrstvu nahoře a půda pak hůř zadržuje vodu i živiny.
Když se k tomu přidá nevhodné hospodaření, třeba když se půda moc intenzivně obrací, pěstuje se pořád dokola jedna plodina nebo se na ní přehnaně pase dobytek, je to ještě horší. Tyhle postupy ničí přirozenou stavbu půdy, ubývá v ní život a ztrácí se ta důležitá organická hmota.
Následky jsou pak opravdu vážné - pole míň rodí, krajina se mění v poušť, špinavá voda končí v potocích a řekách, a když přijdou deště, hrozí záplavy. Abychom tyhle cenné půdy ochránili, musíme začít hospodařit jinak - střídat plodiny, méně orat, vysazovat ochranné rostliny a obnovovat přirozený porost.
Ochrana a management entisolů
Entizoly jsou půdy, se kterými musíme zacházet opravdu opatrně. Tyto mladé půdy, které nemají pořádně vyvinuté vrstvy, se nám mohou snadno rozpadat a odplavovat. Je to hlavně proto, že v nich chybí humus a nejsou moc pevné. Proto je důležité co nejméně narušovat jejich povrch při obdělávání. Musíme na nich hospodařit chytře - vysévat meziplodiny, které půdu chrání, a používat šetrné způsoby zpracování. Taky hodně záleží na tom, co na nich pěstujeme a jak střídáme plodiny. Výborně se osvědčily rostliny s dlouhými kořeny, které půdu zpevňují. Když přidáváme organická hnojiva a zaorávame zelené hnojení, půda získává víc živin a daří se v ní různým organismům. Zkrátka, když chceme na entizolech úspěšně hospodařit, musíme respektovat jejich povahu a myslet na budoucnost.
Publikováno: 10. 07. 2025
Kategorie: zdraví